2019 NZ Darts Masters Aug 23 -Aug 24 2019 on EIR 1HD

joe516

TK Veteran
Hamilton will host a World Series of Darts event for the first time as the NZ Darts Masters takes place at the Claudelands Arena on August 23-24.

2019 NZ Darts Masters
August 23-24, Claudelands Arena, Hamilton

Confirmed Players: Michael van Gerwen, Rob Cross, Gary Anderson, Peter Wright, Daryl Gurney, Simon Whitlock, Kyle Anderson, Corey Cadby, Cody

Friday, 07:00 - 12:00 (5 hours)
Eight of the world's best darts players head to Hamilton's Claudelands Arena for the NZ Darts Masters to take on eight regional qualifiers in front of a partisan home crowd.
Saturday, 07:00 - 12:00 (5 hours)
The 2019 World Series of Darts concludes its antipodean tour as the world's top arrow men battle it out for a 60,000 prize fund.
 

joe516

TK Veteran
2019 New Zealand Darts Masters
Draw Bracket
(1) Peter Wright v Damon Heta
James Wade v Craig Caldwell
(4) Daryl Gurney v David Platt
Raymond van Barneveld v Cody Harris
(2) Michael van Gerwen v Kyle Anderson
Gary Anderson v Haupai Puha
(3) Rob Cross v Warren Parry
Simon Whitlock v Ben Robb

Schedule of Play
Friday, August 23

James Wade v Craig Caldwell
Simon Whitlock v Ben Robb
Daryl Gurney v David Platt
Rob Cross v Warren Parry
Gary Anderson v Haupai Puha
Peter Wright v Damon Heta
Michael van Gerwen v Kyle Anderson
Raymond van Barneveld v Cody Harris
Best of 11 legs

Saturday, August 24
Quarter-Finals
Semi-Finals
Final
All best of 15 legs
 

joe516

TK Veteran
New Zealand Darts Masters.
Starts tomorrow morning 7am, live on PDC and Eir 1
Repeat of all games on ITV4 7pm
Schedule of Play Friday, August 23
James Wade v Craig Caldwell
Simon Whitlock v Ben Robb
Daryl Gurney v David Platt
Rob Cross v Warren Parry
Gary Anderson v Haupai Puha
Peter Wright v Damon Heta
Michael van Gerwen v Kyle Anderson
Raymond van Barneveld v Cody Harris
Best of 11 legs

Saturday, August 24
7am, live on PDC and Eir 1
Repeat of all games on ITV4 7pm
Quarter-Finals
Semi-Finals
Final
All best of 15 legs
 

joe516

TK Veteran
on now live on PDC and EIR sports 1 HD on now James Wade v Craig Caldwell
Simon Whitlock v Ben Robb
Daryl Gurney v David Platt
Rob Cross v Warren Parry
Gary Anderson v Haupai Puha
Peter Wright v Damon Heta
Michael van Gerwen v Kyle Anderson
Raymond van Barneveld v Cody Harris
Best of 11 legs
 
Last edited:

joe516

TK Veteran
Schedule of Play
Friday, August 23

James Wade 6-5 Craig Caldwell
Ben Robb 6-4 Simon Whitlock
Daryl Gurney 6-2 David Platt
Rob Cross 6-2 Warren Parry
Gary Anderson 6-3 Haupai Puha
Peter Wright 6-1 Damon Heta
Michael van Gerwen 6-5 Kyle Anderson
Raymond van Barneveld 6-5 Cody Harris
Best of 11 legs

Saturday, August 24
7am, live on PDC and Eir 1
Repeat of all games on ITV4 7pm
Quarter-Finals
Peter Wright v James Wade
Daryl Gurney v Raymond van Barneveld
Michael van Gerwen v Gary Anderson
Rob Cross v Ben Robb
Semi-Finals
Final

All best of 15 legs
 

joe516

TK Veteran
Saturday, August 24
7am, live on PDC and Eir 1
Repeat of all games on ITV4 7pm
Quarter-Finals
Peter Wright v James Wade
Daryl Gurney v Raymond van Barneveld
Michael van Gerwen v Gary Anderson
Rob Cross v Ben Robb
Semi-Finals
Final
All best of 15 legs
 

joe516

TK Veteran
Saturday, August 24 (1800 local time)
Quarter-Finals

James Wade 8-4 Peter Wright
Raymond van Barneveld 8-6 Daryl Gurney
Michael van Gerwen 8-5 Gary Anderson
Rob Cross 8-3 Ben Robb

Semi-Finals
Raymond van Barneveld 8-5 James Wade
Michael van Gerwen 8-3 Rob Cross

Final
Michael van Gerwen 8-1 Raymond van Barneveld
All best of 15 legs
 

rs500nutter

TK Veteran
Forum Supporter
Well you would have thought mvg would have let barney win being as its his retirement year ffs lol ah well the crowd gave him a good send off and he played well to get to final (y)
 
Top