Grand Slam of Darts Nov 09 -Nov 17 2019 on Sky Sports

joe516

TK Veteran
THE 2019 Grand Slam of Darts will take place from November 9-17 at Wolverhampton's Aldersley Leisure Village.

The 13th staging of the tournament will see 32 players from the PDC and BDO systems face off in Wolverhampton for the Eric Bristow Trophy and £550,000 in prize money.

Broadcast live on Sky Sports, the nine days of action will initially see the 32 players split into eight groups of four for the round-robin phase, with all players competing on both Saturday and Sunday.
2019 Grand Slam of Darts
Aldersley Leisure Village, Wolverhampton
Saturday November 9
Afternoon Session (1300 GMT)
Evening Session (2000 GMT)
Sunday November 10
Afternoon Session (1300 GMT)
Evening Session (1900 GMT)
Monday November 11 (1900 GMT)
Tuesday November 12 (1900 GMT)
Wednesday November 13 (1900 GMT)
Thursday November 14 (1900 GMT)
Friday November 15 (1900 GMT)
Saturday November 16 (2000 GMT)

Sunday November 17
Afternoon Session (1300 GMT)
Evening Session (1900 GMT)

Final
 

joe516

TK Veteran
Schedule of Play
Saturday November 9
Afternoon Session (1300 GMT)
Groups E-H First Matches

Nathan Aspinall v Martin Schindler (H)
Danny Noppert v Ryan Harrington (F)
Brendan Dolan v Gabriel Clemens (G)
Dave Chisnall v Jamie Hughes (E)
Daryl Gurney v Richard Veenstra (G)
Peter Wright v Wayne Warren (F)
Rob Cross v Lisa Ashton (E)
Michael Smith v Glen Durrant (H)

Evening Session (2000 GMT)
Groups A-D First Matches

Darren Webster v William O'Connor (D)
Gerwyn Price v Mikuru Suzuki (C)
Ian White v Steve Lennon (B)
Gary Anderson v Dave Parletti (D)
James Wade v Wesley Harms (B)
Michael van Gerwen v Jim Williams (A)
Adrian Lewis v Ross Smith (A)
Dimitri Van den Bergh v Robert Thornton (C)
Sunday November 10
Afternoon Session (1300 GMT)
Groups E-H Second Matches

Saturday's winners face each other, and Saturday's losers face each other.

Evening Session (1900 GMT)
Groups A-D Second Matches

Saturday's winners face each other, and Saturday's losers face each other.

Monday November 11 (1900 GMT)
Groups E-H Final Matches

Tuesday November 12 (1900 GMT)
Groups A-D Final Matches

Wednesday November 13 (1900 GMT)
Second Round x4

Thursday November 14 (1900 GMT)
Second Round x4

Friday November 15 (1900 GMT)
Quarter-Finals x2

Saturday November 16 (2000 GMT)
Quarter-Finals x2

Sunday November 17
Afternoon Session (1300 GMT)
Semi-Finals

Evening Session (1900 GMT)
Final
 

joe516

TK Veteran
The 2019 BoyleSports Grand Slam of Darts begins on Saturday at Aldersley Leisure Village in Wolverhampton, as Gerwyn Price begins his title defence against Mikuru Suzuki on the opening day.

The 13th staging of the cross-code event will see stars of the PDC and BDO going head-to-head from November 9-17
Saturday afternoon's opening session will feature the players in Groups E-H, who will also compete on Sunday afternoon and Monday evening, with Groups A-D in action on Saturday evening, Sunday evening and Tuesday evening
gsodschedule2019.jpg
 

rs500nutter

TK Veteran
Forum Supporter
Can you imagine iceman losing to the miracle :LOL::ROFLMAO: i would pay good money to see that any day of the week ffs lol :ROFLMAO:
 

joe516

TK Veteran
2019 BoyleSports Grand Slam of Darts
Saturday November 9
Afternoon Session (1300 GMT)
Groups E-H First Matches

Nathan Aspinall 5-0 Martin Schindler (H)
Ryan Harrington 5-4 Danny Noppert (F)
Gabriel Clemens 5-1 Brendan Dolan (G)
Dave Chisnall 5-3 Jamie Hughes (E)
Daryl Gurney 5-0 Richard Veenstra (G)
Peter Wright 5-2 Wayne Warren (F)
Rob Cross 5-2 Lisa Ashton (E)
Michael Smith 5-3 Glen Durrant (H)

Evening Session (2000 GMT)
Groups A-D First Matches

Darren Webster v William O'Connor (D)
Gerwyn Price v Mikuru Suzuki (C)
Ian White v Steve Lennon (B)
Gary Anderson v Dave Parletti (D)
James Wade v Wesley Harms (B)
Michael van Gerwen v Jim Williams (A)
Adrian Lewis v Ross Smith (A)
Dimitri Van den Bergh v Robert Thornton (C)
 
Last edited:

joe516

TK Veteran
Evening Session
Groups A-D First Matches

William O'Connor 5-3 Darren Webster (D)
Gerwyn Price 5-3 Mikuru Suzuki (C)
Ian White 5-2 Steve Lennon (B)
Gary Anderson 5-1 Dave Parletti (D)
James Wade 5-2 Wesley Harms (B)
Michael van Gerwen 5-2 Jim Williams (A)
Adrian Lewis 5-2 Ross Smith (A)
Robert Thornton 5-4 Dimitri Van den Bergh (C)
Sunday November 10
Afternoon Session (1300 GMT)
Groups E-H Second Matches

Saturday's winners face each other, and Saturday's losers face each other.
Brendan Dolan v Richard Veenstra (G)
Danny Noppert v Wayne Warren (F)
Jamie Hughes v Lisa Ashton (E)
Martin Schindler v Glen Durrant (H)
Daryl Gurney v Gabriel Clemens (G)
Peter Wright v Ryan Harrington (F)
Michael Smith v Nathan Aspinall (H)
Rob Cross v Dave Chisnall (E)

Evening Session (1900 GMT)
Groups A-D Second Matches

Saturday's winners face each other, and Saturday's losers face each other.
Steve Lennon v Wesley Harms (B)
Darren Webster v Dave Parletti (D)
Ross Smith v Jim Williams (A)
Dimitri Van den Bergh v Mikuru Suzuki (C)
Gerwyn Price v Robert Thornton (C)
James Wade v Ian White (B)
Gary Anderson v William O'Connor (D)
Michael van Gerwen v Adrian Lewis (A)

Group Stage Format: Best of nine legsLeague%20Tables%20Day%20One.jpg
 

joe516

TK Veteran
Sunday November 10
Afternoon Session
Groups E-H Second Matches

Brendan Dolan 5-1 Richard Veenstra (G)
Danny Noppert 5-1 Wayne Warren (F)
Jamie Hughes 5-1 Lisa Ashton (E)
Glen Durrant 5-4 Martin Schindler (H)
Gabriel Clemens 5-4 Daryl Gurney (G)
Peter Wright 5-2 Ryan Harrington (F)
Michael Smith 5-1 Nathan Aspinall (H)
Dave Chisnall 5-3 Rob Cross (E)
Evening Session
Groups A-D Second Matches

Steve Lennon 5-4 Wesley Harms (B)
Darren Webster 5-2 Dave Parletti (D)
Jim Williams 5-1 Ross Smith (A)
Dimitri Van den Bergh 5-1 Mikuru Suzuki (C)
Gerwyn Price 5-4 Robert Thornton (C)
James Wade 5-4 Ian White (B)
Gary Anderson 5-3 William O'Connor (D)
Michael van Gerwen 5-2 Adrian Lewis (A)

Monday November 11 (1900 GMT)
Groups E-H Final Matches

Gabriel Clemens v Richard Veenstra (G)
Michael Smith v Martin Schindler (H)
Dave Chisnall v Lisa Ashton (E)
Daryl Gurney v Brendan Dolan (G)
Peter Wright v Danny Noppert (F)
Ryan Harrington v Wayne Warren (F)
Rob Cross v Jamie Hughes (E)
Nathan Aspinall v Glen Durrant (H)

Tuesday November 12 (1900 GMT)
Groups A-D Final Matches

Ian White v Wesley Harms (B)
James Wade v Steve Lennon (B)
Michael van Gerwen v Ross Smith (A)
Robert Thornton v Mikuru Suzuki (C)
Gerwyn Price v Dimitri Van den Bergh (C)
William O'Connor v Dave Parletti (D)
Gary Anderson v Darren Webster (D)
Adrian Lewis v Jim Williams (A) Group%20A-D%20Day%20Two%20copy.jpg
 

joe516

TK Veteran
Monday November 11
Groups E-H Final Matches

Gabriel Clemens 5-2 Richard Veenstra (G)
Michael Smith 5-4 Martin Schindler (H)
Dave Chisnall 5-1 Lisa Ashton (E)
Daryl Gurney 5-2 Brendan Dolan (G)
Peter Wright 5-2 Danny Noppert (F)
Ryan Harrington 5-1 Wayne Warren (F)
Rob Cross 5-4 Jamie Hughes (E)
Glen Durrant 5-0 Nathan Aspinall (H)

Tuesday November 12 (1900 GMT)
Groups A-D Final Matches

Ian White v Wesley Harms (B)
James Wade v Steve Lennon (B)
Michael van Gerwen v Ross Smith (A)
Robert Thornton v Mikuru Suzuki (C)
Gerwyn Price v Dimitri Van den Bergh (C)
William O'Connor v Dave Parletti (D)
Gary Anderson v Darren Webster (D)
Adrian Lewis v Jim Williams (A)

Wednesday November 13 (1900 GMT)
Second Round x4

Dave Chisnall v Ryan Harrington
Gabriel Clemens v Glen Durrant
Michael Smith v Daryl Gurney
Peter Wright v Rob Crossdaythreeresults_0.jpgdaythreeresults_0.jpgdaythreeresults_0.jpggroups%20e-h%20final_0.jpg
 
Last edited:

joe516

TK Veteran
Grand Slam of Darts
Tuesday November 12
Groups A-D Final Matches

Ian White 5-4 Wesley Harms (B)
Steve Lennon 5-4 James Wade (B)
Michael van Gerwen 5-2 Ross Smith (A)
Robert Thornton 5-3 Mikuru Suzuki (C)
Gerwyn Price 5-2 Dimitri Van den Bergh (C)
Dave Parletti 5-2 William O'Connor (D)
Darren Webster 5-4 Gary Anderson (D)
Adrian Lewis 5-3 Jim Williams (A)
Wednesday November 13 (1900 GMT)
Second Round x4

Dave Chisnall v Ryan Harrington
Gabriel Clemens v Glen Durrant
Michael Smith v Daryl Gurney
Peter Wright v Rob Cross

Thursday November 14 (1900 GMT)
Second Round x4

Groups A-D Qualifiers
James Wade v Adrian Lewis
Gerwyn Price v Darren Webster
Michael van Gerwen v Ian White
Gary Anderson v Robert ThorntonTables%20A-D%20Final.jpgTables%20E-H%20Final.jpg
 

rs500nutter

TK Veteran
Forum Supporter
The ASP looks out of sorts at the min and was thinking he would have a good tournament but sadly not the case.
Love the facial expressions of the Demolition man when hes throwing its like hes just walked in and caught his mrs with her lover in bed lol and loved the post match match interview saying hes gonna give it to MVG large pmfsl :ROFLMAO:
 

ipteson

Registered
The ASP looks out of sorts at the min and was thinking he would have a good tournament but sadly not the case.
Love the facial expressions of the Demolition man when hes throwing its like hes just walked in and caught his mrs with her lover in bed lol and loved the post match match interview saying hes gonna give it to MVG large pmfsl :ROFLMAO:

For the ASP i thought he would have done really well as well. Sadly not the case. Feels like England footy team when we think its going to be our tournament but sadly never the case.
 

joe516

TK Veteran
Grand Slam of Darts
Wednesday November 13
Second Round x4

Dave Chisnall 10-3 Ryan Harrington
Glen Durrant 10-9 Gabriel Clemens
Michael Smith 10-7 Daryl Gurney
Peter Wright 10-3 Rob Cross
Thursday November 14 (1900 GMT)
Second Round x4

James Wade v Adrian Lewis
Gerwyn Price v Darren Webster
Michael van Gerwen v Ian White
Gary Anderson v Robert Thornton

Friday November 15 (1900 GMT)
Quarter-Finals x2

Dave Chisnall v Peter Wright
Glen Durrant v Michael Smith

Saturday November 16 (2000 GMT)
Quarter-Finals x2

Sunday November 17
Afternoon Session (1300 GMT)
Semi-Finals

Evening Session (1900 GMT)
Final
 

rs500nutter

TK Veteran
Forum Supporter
Wow missed last nites action but with the looks over the last match ( wait for it )
Voltage was shocking
And snakebite played out of his skin
Pmsl :ROFLMAO:
 

joe516

TK Veteran
Thursday November 14
Second Round x4

Adrian Lewis 10-9 James Wade
Gerwyn Price 10-1 Darren Webster
Michael van Gerwen 10-7 Ian White
Gary Anderson 10-8 Robert Thornton

Friday November 15 (1900 GMT)
Quarter-Finals x2

Dave Chisnall v Peter Wright
Glen Durrant v Michael Smith

Saturday November 16 (2000 GMT)
Quarter-Finals x2

Gerwyn Price v Gary Anderson
Michael van Gerwen v Adrian Lewis

Sunday November 17
Afternoon Session (1300 GMT)
Semi-Finals

Evening Session (1900 GMT)
Final
 

joe516

TK Veteran
Friday November 15
Quarter-Finals x2

Peter Wright 16-12 Dave Chisnall
Glen Durrant 16-12 Michael Smith
Saturday November 16 (2000 GMT)
Quarter-Finals x2

Gerwyn Price v Gary Anderson
Michael van Gerwen v Adrian Lewis

Sunday November 17
Afternoon Session (1300 GMT)
Semi-Finals

Peter Wright v Glen Durrant
Van Gerwen/Lewis v Price/Anderson

Evening Session (1900 GMT)
Final
 

rs500nutter

TK Veteran
Forum Supporter
Hmm is waiting in anticipation to see if we get a repeat of last years shananigans on stage with the Iceman and flying scotsman lol.
Fairplay to Duzza he played a solid game against Bullyboy (y)
 

joe516

TK Veteran
Saturday November 16
Quarter-Finals x2

Gerwyn Price 16-9 Gary Anderson
Michael van Gerwen 16-6 Adrian Lewis

Sunday November 17
Afternoon Session (1300 GMT)
Semi-Finals

Peter Wright v Glen Durrant
Michael van Gerwen v Gerwyn Price

Evening Session (1900 GMT)
Final

Van Gerwen/Price v Wright/Durrant
 

rs500nutter

TK Veteran
Forum Supporter
Well my anticipation of fireworks between the Iceman and Flying scotsman was a bit of a wet weekend ffs they had obviously been warned to behave themselves ffs lol.

Poor jackpot bit off more than he could chew with Mvg and lets hope for a better final.
 
Top