The 2020 Ladbrokes Masters will be held from January 31-February 2 at the Marshall Arena in Milton Keynes
The tournament will be broadcast live on ITV4 and PDC channel
Peter Wright will play Joe Cullen in his first match as World Champion, with the draw for the 2020 Ladbrokes Masters now confirmed
2020 Ladbrokes Masters draw bracket
(1) Michael van Gerwen v (16) Jonny Clayton
(8) Nathan Aspinall v (9) James Wade
(4) Rob Cross v (13) Adrian Lewis
(5) Michael Smith v (12) Mensur Suljovic
(2) Peter Wright v (15) Joe Cullen
(7) Daryl Gurney v (10) Dave Chisnall
(3) Gerwyn Price v (14) Simon Whitlock
(6) Gary Anderson v (11) Ian White
2020 Ladbrokes Masters
Schedule of Play
Friday January 31 (1900 GMT)
First Round
Michael Smith v Mensur Suljovic
Nathan Aspinall v James Wade
Michael van Gerwen v Jonny Clayton
Rob Cross v Adrian Lewis
Saturday February 1 (1900 GMT)
First Round
Daryl Gurney v Dave Chisnall
Gary Anderson v Ian White
Peter Wright v Joe Cullen
Gerwyn Price v Simon Whitlock
Sunday February 2
Afternoon Session (1245 GMT)
Quarter-Finals
Cross/Lewis v Smith/Suljovic
Van Gerwen/Clayton v Aspinall/Wade
Price/Whitlock v Anderson/White
Wright/Cullen v Gurney/Chisnall
Just a heads up first darts competition of 2020 is on Friday on ITV4 and the PDC channel
2020 Ladbrokes Masters
Schedule of Play
Friday January 31 (1900 GMT)
First Round
Michael Smith v Mensur Suljovic
Nathan Aspinall v James Wade
Michael van Gerwen v Jonny Clayton
Rob Cross v Adrian Lewis
2020 Ladbrokes Masters
Friday January 31
First Round
Michael Smith 10-6 Mensur Suljovic
Nathan Aspinall 10-4 James Wade
Jonny Clayton 10-6 Michael van Gerwen
Adrian Lewis 10-5 Rob Cross
Saturday February 1 (1900 GMT)
First Round
Daryl Gurney v Dave Chisnall
Gary Anderson v Ian White
Peter Wright v Joe Cullen
Gerwyn Price v Simon Whitlock
2020 Ladbrokes Masters
Saturday February 1
First Round
Dave Chisnall 10-8 Daryl Gurney
Gary Anderson 10-8 Ian White
Peter Wright 10-7 Joe Cullen
Gerwyn Price 10-9 Simon Whitlock
Sunday February 2
Afternoon Session (1245 GMT)
Quarter-Finals
Adrian Lewis v Michael Smith
Jonny Clayton v Nathan Aspinall
Gerwyn Price v Gary Anderson
Peter Wright v Dave Chisnall
Sunday February 2
Afternoon Session (1245 GMT)
Quarter-Finals
Michael Smith 10-6 Adrian Lewis
Nathan Aspinall 10-8 Jonny Clayton
Gary Anderson 10-2 Gerwyn Price
Peter Wright 10-0 Dave Chisnall
Evening Session (1900 GMT)
Semi-Finals
Nathan Aspinall v Michael Smith
Peter Wright v Gary Anderson
This site uses cookies to help personalise content, tailor your experience and to keep you logged in if you register.
By continuing to use this site, you are consenting to our use of cookies.