Joe516
VIP Member
2019 German Darts Grand Prix
Draw Bracket
Michael van Gerwen (1) v Krzysztof Ratajski/Martin Schindler
Danny Noppert (16) v Alan Norris/Stephen Bunting
Michael Smith (8) v Gabriel Clemens/Ricky Evans
Jonny Clayton (9) v Ted Evetts/Mark Wilson
Rob Cross (5) v Chris Dobey/Michael Rasztovits
Daryl Gurney (12) v Kyle Anderson/Kevin Munch
Mensur Suljovic (4) v Josh Payne/Jyhan Artut
Dave Chisnall (13) v Arron Monk/Marko Puls
Ian White (2) v Karel Sedlacek/Diogo Portela
Darren Webster (15) v Steve Beaton/Nathan Derry
James Wade (7) v Kim Huybrechts/Dragutin Horvat
Max Hopp (10) v Keegan Brown/Magnus Caris
Adrian Lewis (6) v Ritchie Edhouse/Brendan Dolan
Joe Cullen (11) v Jamie Hughes/Glen Durrant
Peter Wright (3) v Ross Smith/Mark Barilli
Simon Whitlock (14) v Michael Hurtz/Cristo Reyes
Schedule of Play
Saturday April 20
First Round
Afternoon Session (1300 local time, 1200 GMT)
Ritchie Edhouse v Brendan Dolan
Ted Evetts v Mark Wilson
Arron Monk v Marko Puls
Keegan Brown v Magnus Caris
Ross Smith v Mark Barilli
Josh Payne v Jyhan Artut
Karel Sedlacek v Diogo Portela
Kyle Anderson v Kevin Munch
Evening Session (1915 local time, 1815 GMT)
Steve Beaton v Nathan Derry
Alan Norris v Stephen Bunting
Krzysztof Ratajski v Martin Schindler
Chris Dobey v Michael Rasztovits
Kim Huybrechts v Dragutin Horvat
Gabriel Clemens v Ricky Evans
Jamie Hughes v Glen Durrant
Michael Hurtz v Cristo Reyes
Sunday April 21
Second Round
Afternoon Session (1300 local time, 1200 GMT)
Ian White v Sedlacek/Portela
Jonny Clayton v Evetts/Wilson
Darren Webster v Beaton/Derry
Danny Noppert v Norris/Bunting
Daryl Gurney v Anderson/Munch
Dave Chisnall v Monk/Puls
James Wade v Huybrechts/Horvat
Adrian Lewis v Edhouse/Dolan
Evening Session (1915 local time, 1815 GMT)
Max Hopp v Brown/Caris
Michael van Gerwen v Ratajski/Schindler
Rob Cross v Dobey/Rasztovits
Michael Smith v Clemens/Evans
Mensur Suljovic v Payne/Artut
Joe Cullen v Hughes/Durrant
Simon Whitlock v Hurtz/Reyes
Peter Wright v R Smith/Barilli
Draw Bracket
Michael van Gerwen (1) v Krzysztof Ratajski/Martin Schindler
Danny Noppert (16) v Alan Norris/Stephen Bunting
Michael Smith (8) v Gabriel Clemens/Ricky Evans
Jonny Clayton (9) v Ted Evetts/Mark Wilson
Rob Cross (5) v Chris Dobey/Michael Rasztovits
Daryl Gurney (12) v Kyle Anderson/Kevin Munch
Mensur Suljovic (4) v Josh Payne/Jyhan Artut
Dave Chisnall (13) v Arron Monk/Marko Puls
Ian White (2) v Karel Sedlacek/Diogo Portela
Darren Webster (15) v Steve Beaton/Nathan Derry
James Wade (7) v Kim Huybrechts/Dragutin Horvat
Max Hopp (10) v Keegan Brown/Magnus Caris
Adrian Lewis (6) v Ritchie Edhouse/Brendan Dolan
Joe Cullen (11) v Jamie Hughes/Glen Durrant
Peter Wright (3) v Ross Smith/Mark Barilli
Simon Whitlock (14) v Michael Hurtz/Cristo Reyes
Schedule of Play
Saturday April 20
First Round
Afternoon Session (1300 local time, 1200 GMT)
Ritchie Edhouse v Brendan Dolan
Ted Evetts v Mark Wilson
Arron Monk v Marko Puls
Keegan Brown v Magnus Caris
Ross Smith v Mark Barilli
Josh Payne v Jyhan Artut
Karel Sedlacek v Diogo Portela
Kyle Anderson v Kevin Munch
Evening Session (1915 local time, 1815 GMT)
Steve Beaton v Nathan Derry
Alan Norris v Stephen Bunting
Krzysztof Ratajski v Martin Schindler
Chris Dobey v Michael Rasztovits
Kim Huybrechts v Dragutin Horvat
Gabriel Clemens v Ricky Evans
Jamie Hughes v Glen Durrant
Michael Hurtz v Cristo Reyes
Sunday April 21
Second Round
Afternoon Session (1300 local time, 1200 GMT)
Ian White v Sedlacek/Portela
Jonny Clayton v Evetts/Wilson
Darren Webster v Beaton/Derry
Danny Noppert v Norris/Bunting
Daryl Gurney v Anderson/Munch
Dave Chisnall v Monk/Puls
James Wade v Huybrechts/Horvat
Adrian Lewis v Edhouse/Dolan
Evening Session (1915 local time, 1815 GMT)
Max Hopp v Brown/Caris
Michael van Gerwen v Ratajski/Schindler
Rob Cross v Dobey/Rasztovits
Michael Smith v Clemens/Evans
Mensur Suljovic v Payne/Artut
Joe Cullen v Hughes/Durrant
Simon Whitlock v Hurtz/Reyes
Peter Wright v R Smith/Barilli