2021 Gibraltar Darts Trophy
Tournament Draw Bracket - Second Round Onwards
(6) Michael Smith v Wayne Jones/Simon Whitlock
(11) Dirk van Duijvenbode v Ryan Murray/Ted Evetts
(3) Peter Wright v Callan Rydz/Justin Hewitt
(14) Brendan Dolan v Mervyn King/Craig Galliano
(7) Jonny Clayton v Justin Broton/Adam Smith-Neale
(10) Krzysztof Ratajski v Ryan Searle/Martin Schindler
(2) Jose de Sousa v Dyson Parody/Kenny Neyens
(15) Mensur Suljovic v Boris Koltsov/Kim Huybrechts
(5) Gerwyn Price v Stephen Bunting/Florian Hempel
(12) Damon Heta v Adam Hunt/Geert Nentjes
(4) Michael van Gerwen v Patrik Kovacs/Rob Cross
(13) Danny Noppert v Andreas Harrysson/Keane Barry
(8) James Wade v John Henderson/Boris Krcmar
(9) Devon Petersen v Luke Humphries/Gabriel Clemens
(1) Joe Cullen v Martijn Kleermaker/Joe Murnan
(16) Nathan Aspinall v Ritchie Edhouse/Steve Beaton
Schedule of Play
Friday September 24
First Round
Afternoon Session (1300 local time, 1200 BST)
Andreas Harrysson v Keane Barry
Martijn Kleermaker v Joe Murnan
Adam Hunt v Geert Nentjes
Host Nation Qualifier 1 v Adam Smith-Neale
Ryan Murray v Ted Evetts
Patrik Kovacs v Rob Cross
John Henderson v Boris Krcmar
Mervyn King v Host Nation Qualifier 3
Evening Session (1900 local time, 1800 BST)
Stephen Bunting v Florian Hempel
Host Nation Qualifier 2 v Kenny Neyens
Ryan Searle v Martin Schindler
Wayne Jones v Simon Whitlock
Boris Koltsov v Kim Huybrechts
Callan Rydz v Host Nation Qualifier 4
Ritchie Edhouse v Steve Beaton
Luke Humphries v Gabriel Clemens
Saturday September 25
Second Round
Afternoon Session (1300 local time, 1200 BST)
Dirk van Duijvenbode v Murray/Evetts
Brendan Dolan v King/Galliano
Danny Noppert v Harrysson/Barry
Damon Heta v Hunt/Nentjes
Mensur Suljovic v Koltsov/Huybrechts
Michael Smith v Jones/Whitlock
James Wade v Henderson/Krcmar
Krzysztof Ratajski v Searle/Schindler
Evening Session (1900 local time, 1800 BST)
Jonny Clayton v Broton/Smith-Neale
Jose de Sousa v Parody/Neyens
Devon Petersen v Humphries/Clemens
Peter Wright v Rydz/Hewitt
Gerwyn Price v Bunting/Hempel
Michael van Gerwen v Kovacs/Cross
Joe Cullen v Kleermaker/Murnan
Nathan Aspinall v Edhouse/Beaton
Sunday September 26
Afternoon Session (1300 local time, 1200 BST)
Third Round
Evening Session (1900 local time, 1800 BST)
Quarter-Finals
Semi-Finals
Final