Techkings

Register a free account today to become a member! Once signed in, you'll be able to participate on this site by adding your own topics and posts, as well as connect with other members through your own private inbox!

PDC Home Tour to launch on Friday

joe516

TK Veteran
Forum Supporter
Group 31 - Sunday May 17
Gerwyn Price 5-3 Bradley Brooks
Joe Cullen 5-2 Keegan Brown
Bradley Brooks 1-5 Keegan Brown
Gerwyn Price 3-5 Joe Cullen
Joe Cullen 5-0 Bradley Brooks
Keegan Brown 5-4 Gerwyn Price

Group-32.png
 

rs500nutter

TK Veteran
Forum Supporter
Nice to see the iceman lose again lol well done to the rockstar tho he played solidly throughout and keegan brown hats off to him for playing even tho he must have been knackered from doing his night shift in the lab (y)
 

joe516

TK Veteran
Forum Supporter
Unibet Home Tour
Group 32 - Monday May 18 (1930 BST)

Peter Wright 5-3 Adam Hunt
Krzysztof Ratajski 5-0 Justin Pipe
Adam Hunt 5-3 Justin Pipe
Peter Wright 5-4 Krzysztof Ratajski
Krzysztof Ratajski 4-5 Adam Hunt
Justin Pipe 5-4 Peter Wright
 

rs500nutter

TK Veteran
Forum Supporter
Enjoyed watching last nights action and snakebite running around chasing bugs off the board ffs lol hunter sure well did him a massive favour beating the polish eagle in their game :ROFLMAO:
 

rs500nutter

TK Veteran
Forum Supporter
PDC Home Tour Play-Offs Groups Draw:
Group One – Tuesday May 26

Peter Wright
Cristo Reyes
Jelle Klaasen
Ryan Murray

Group Two – Wednesday May 27
Stephen Bunting
Glen Durrant
Alan Tabern
Mike De Decker

Group Three – Thursday May 28
Gary Anderson
Luke Humphries
Jamie Lewis
Nick Kenny

Group Four – Friday May 29
Dave Chisnall
Darren Webster
Geert Nentjes
Damon Heta

Group Five – Saturday May 30
Rob Cross
Ryan Searle
Luke Woodhouse
Daniel Larsson

Group Six – Sunday May 31
Joe Cullen
Chris Dobey
Jeff Smith
Martijn Kleermaker

Group Seven – Monday June 1
Nathan Aspinall
Jamie Hughes
Jose De Sousa
Jesús Noguera

Group Eight – Tuesday June 2
Jonny Clayton
Max Hopp
Carl Wilkinson
Scott Waites

Some tasty matches to come hopefully (y)
 

rs500nutter

TK Veteran
Forum Supporter
Hoping for some good matches tonite if i get out this damn factory anytime soon ffs my toolbox as never seen so much action in one shift lol :X3::ROFLMAO:
 

joe516

TK Veteran
Forum Supporter
Group One - Tuesday May 26

Peter Wright 6-2 Ryan Murray
Cristo Reyes 6-5 Jelle Klaasen
Ryan Murray 4-6 Jelle Klaasen
Peter Wright 6-5 Cristo Reyes
Cristo Reyes 6-3 Ryan Murray
Jelle Klaasen 6-1 Peter Wright


Group Two – Wednesday May 27
Stephen Bunting
Glen Durrant
Alan Tabern
Mike De Decker
 

joe516

TK Veteran
Forum Supporter
Low6 Home Tour Play-Offs
Group Two - Wednesday May 27 (1930 BST)

Stephen Bunting 6-5 Mike De Decker
Glen Durrant 6-3 Alan Tabern
Mike De Decker 6-5 Alan Tabern
Stephen Bunting 6-3 Glen Durrant
Glen Durrant 4-6 Mike De Decker
Alan Tabern 6-2 Stephen Bunting

Group Three - Thursday May 28
Gary Anderson
Luke Humphries
Jamie Lewis
Nick Kenny
 

joe516

TK Veteran
Forum Supporter
Low6 Home Tour Play-Offs
Group Three - Thursday May 28

Gary Anderson 6-2 Nick Kenny
Luke Humphries 6-2 Jamie Lewis
Jamie Lewis 6-4 Nick Kenny
Gary Anderson 6-1 Luke Humphries
Luke Humphries 6-1 Nick Kenny
Gary Anderson 6-3 Jamie Lewis

Group Four – Friday May 29
Dave Chisnall
Darren Webster
Geert Nentjes
Damon Heta
 

joe516

TK Veteran
Forum Supporter
Low6 Home Tour Play-Offs
Group Four - Friday May 29

Damon Heta 6-5 Dave Chisnall
Geert Nentjes 6-5 Darren Webster
Geert Nentjes 6-5 Damon Heta
Dave Chisnall 6-2 Darren Webster
Darren Webster 6-2 Damon Heta
Dave Chisnall 6-3 Geert Nentjes

Group Four table


Low6 Home Tour Play-Offs
Group Five - Saturday May 30

Rob Cross v Daniel Larsson
Ryan Searle v Luke Woodhouse
Daniel Larsson v Luke Woodhouse
Rob Cross v Ryan Searle
Ryan Searle v Daniel Larsson
Luke Woodhouse v Rob Cross
 

joe516

TK Veteran
Forum Supporter
Low6 Home Tour Play-Offs
Group Five - Saturday May 30

Rob Cross 6-3 Daniel Larsson
Ryan Searle 6-4 Luke Woodhouse
Daniel Larsson 6-5 Luke Woodhouse
Rob Cross 6-4 Ryan Searle
Ryan Searle 6-4 Daniel Larsson
Luke Woodhouse 6-5 Rob Cross

Low6 Home Tour Play-Offs
Group Six - Sunday May 31

Joe Cullen v Martijn Kleermaker
Chris Dobey v Jeff Smith
Martijn Kleermaker v Jeff Smith
Joe Cullen v Chris Dobey
Chris Dobey v Martijn Kleermaker
Jeff Smith v Joe Cullen
 

joe516

TK Veteran
Forum Supporter
Low6 Home Tour Play-Offs
Group Six - Sunday May 31

Joe Cullen 6-3 Martijn Kleermaker
Jeff Smith 6-1 Chris Dobey
Jeff Smith 6-5 Martijn Kleermaker
Joe Cullen 6-5 Chris Dobey
Chris Dobey 6-3 Martijn Kleermaker
Joe Cullen 6-4 Jeff Smith

Low6 Home Tour Play-Offs
Group Seven - Monday June 1

Nathan Aspinall v Jesús Noguera
Jamie Hughes v Jose De Sousa
Jesús Noguera v Jose De Sousa
Nathan Aspinall v Jamie Hughes
Jamie Hughes v Jesús Noguera
Jose De Sousa v Nathan Aspinall
 

joe516

TK Veteran
Forum Supporter
Low6 Home Tour Play-Offs
Group Seven - Monday June 1

Nathan Aspinall 6-4 Jesús Noguera
Jose De Sousa 6-1 Jamie Hughes
Jose De Sousa 6-4 Jesús Noguera
Nathan Aspinall 6-2 Jamie Hughes
Jamie Hughes 6-4 Jesús Noguera
Nathan Aspinall 6-4 Jose De Sousa

Low6 Home Tour Play-Offs
Group Eight - Tuesday June 2

Jonny Clayton v Scott Waites
Max Hopp v Carl Wilkinson
Scott Waites v Carl Wilkinson
Jonny Clayton v Max Hopp
Max Hopp v Scott Waites
Carl Wilkinson v Jonny Clayton
 

joe516

TK Veteran
Forum Supporter
Low6 Home Tour Play-Offs
Group Eight - Tuesday June 2

Jonny Clayton 6-3 Scott Waites
Max Hopp 6-3 Carl Wilkinson
Scott Waites 6-0 Carl Wilkinson
Jonny Clayton 6-3 Max Hopp
Scott Waites 6-1 Max Hopp
Jonny Clayton 6-2 Carl Wilkinson

Low6 Home Tour Play-Offs
Last Eight Group One
Wednesday June 3 (1930 BST)

Gary Anderson v Mike De Decker
Dave Chisnall v Jelle Klaasen
Mike De Decker v Jelle Klaasen
Gary Anderson v Dave Chisnall
Dave Chisnall v Mike De Decker
Jelle Klaasen v Gary Anderson

Last Eight Group Two
Thursday June 4 (1930 BST)

Rob Cross v Joe Cullen
Nathan Aspinall v Jonny Clayton
Joe Cullen v Jonny Clayton
Rob Cross v Nathan Aspinall
Nathan Aspinall v Joe Cullen
Jonny Clayton v Rob Cross
* Top two players qualify for Championship Group

The Low6 Home Tour Championship Group will be played on Friday June 5 (1930 BST) featuring the top two players from each semi-final group
 
Top